Skip to main content

Kolejny przełom w historii fotografii miał miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to Kodak wypuścił na rynek film Kodachrome.

Pierwsze prace nad stworzeniem filmu pozwalającego na łatwe robienie kolorowych zdjęć firma Eastmana zaczęła już w 1915 roku, jednak proces ten był skomplikowany, bo oparty o naświetlanie negatywu przez różnokolorowe filtry.

Jego sukces został przyćmiony przez kolejny produkt, również nazwany Kodachrome. Wypuszczony przez Kodaka w 1935 roku, był pierwszym negatywem wykorzystującym zjawisko syntezy subtraktywnej (czyli mieszania barw poprzez odejmowanie, inaczej pochłanianie, określonych składowych światła białego), który odniósł rynkowy sukces.
Film ten cechowały bardzo żywe, realistyczne kolory oraz wysoka rozdzielczość.
Skomplikowany był proces wywoływania zdjęć – dopiero na tym etapie do filmu dodawane były barwniki. Na początku klisze sprzedawano w pakiecie z wywołaniem i kopertą do wysłania negatywów do najbliższego laboratorium firmy Kodak. Jednak w roku 1954 firma przegrała proces o ograniczanie uczciwej konkurencji i musiała, rezygnując z tej metody, pozwolić na wywoływanie swojego filmu również niezależnym laboratoriom.

Klisze Kodachrome były najdłużej, bo aż 74 lata, produkowanymi filmami na świecie – ostatni wyprodukowano w roku 2009, a w grudniu 2010 zamknięto ostatnie laboratorium zajmujące się wywoływaniem tych filmów.

Na negatywach Kodachrome powstało wiele głośnych zdjęć, ale chyba najbardziej znanym jest osławiona „Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego. Ten sam fotograf zgłosił się po ostatnią wyprodukowaną rolkę filmu. Efekty jego pracy można zobaczyć tutaj

 

Film Kodachrome